Logo miasta częstochowy

Prezydent Częstochowy ogłosił w mieście żałobę po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa od południa we wtorek 15 stycznia  do czwartku 17 stycznia włącznie.

To symboliczny gest solidarności z Gdańskiem, a także wyraz niezgody na akty przemocy i nienawiści.

W związku z żałobą przy budynkach Urzędu Miasta zawisły opuszczone do połowy masztu flagi narodowe. Wyłączona została też czasowo iluminacja świąteczna na placu Biegańskiego. Flagi pojawią się też na autobusach i tramwajach częstochowskiego MPK kursujących po mieście.

Prezydent miasta apeluje o powstrzymanie się w okresie żałoby przed organizacją w Częstochowie imprez o charakterze ściśle rozrywkowym i karnawałowym. Inne imprezy kulturalne odbędą się zgodnie z wcześniejszymi planami. Niektóre z nich, np. spektakle w Teatrze im. A. Mickiewicza, zostaną poprzedzone minutą ciszy pamięci zamordowanego prezydenta.

Decyzja o ogłoszeniu żałoby jest symbolicznym gestem solidarności ze społecznością Gdańska, wyrazem niezgody Częstochowy na akty przemocy i nienawiści, zarówno tej fizycznej, jak i słownej.

– Śmierć Pawła Adamowicza, atak na niego podczas tak radosnego święta jakim jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od 27 lat jednoczy zdecydowaną większość Polek i Polaków – to wydarzenie bez precedensu – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Paweł Adamowicz był jednym z nas, samorządowcem, człowiekiem, który wierzył w demokrację obywatelską, dla którego najważniejsze były wolność, równość, solidarność i otwartość. Jak się okazuje, musiał zapłacić za to najwyższą cenę. To bardzo bolesna strata dla polskiego samorządu. Chcemy jako Częstochowa zaznaczyć swoją ludzką solidarność z Gdańskiem i powiedzieć, wraz z przedstawicielami innych polskich samorządów: dość nienawiści!   

Prezydent Częstochowy wziął w poniedziałek udział w milczącym zgromadzeniu na placu Biegańskiego poświęconym pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Poświęcił mu także istotną część swojego wystąpienia w czasie wieczornego, miejskiego spotkania noworocznego  w częstochowskiej Filharmonii. Uczestnicy spotkania uczcili pamięć zasłużonego polskiego samorządowca minutą ciszy.

 

15 stycznia, 2019

Posted In: Aktualności