Logo miasta częstochowy

Archiwum Państwowe w Częstochowie uprzejmie informuje, że w związku z trwająca na świecie pandemią choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, w celu zachowania świadectw tego przełomowego momentu w dziejach, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zainicjował akcję „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”.

Celem tej akcji jest udokumentowanie w różnych formach tego szczególnego czasu poprzez zebranie relacji i materiałów obrazujących życie w tym okresie, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

Uczestnikami akcji mogą zostać osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne – każdy, kto zechce podzieli się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z ,,czasów zarazy”, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. Powstały w ten sposób zbór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są m.in. na stronach: www.archiwa.gov.pl, www.czestochowa.ap.gov.pl.

Plakat przedstawia opis akcji Archiwum Pandemii A.D. 2020.
    Na plakacie umieszczone zostało zdjęcie przedstawiające grupe
    ludzi w maskach oraz loga: Archiwów Państwowych i Archiwów
    Rodzinnych Niepodległej. Tekst znajdujący się na plakacie
    przepisano poniżej.

Treść tekstu znajdującego się na plakacie promującym akcję

Archiwum Pandemii A.D. 2020.

Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2).

Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Wspólnie udokumentujemy ten szczególny czas.

Zadbaj o swoje wspomnienia i przekaż Archiwom Państwowym relacje i materiały, które stanowić będę bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

Jak przekazać materiały?
Osobiście: w Archiwum Państwowym w Częstochowie ul. Rejtana 13, 42-200 Częstochowa.
Elektronicznie: archiwumpandemii@czestochowa.ap.gov.pl.

Przekaż Archiwom Państwowym dowolne materiały:

 • dokumenty,
 • mapy,
 • fotografie,
 • nagrania,
 • filmy,
 • wycinki prasowe,
 • albumy i pamiętniki.

Więcej informacji na: www.czestochowa.ap.gov.pl, www.archiwarodzinne.gov.pl.

Wszystkie materiały zostaną opublikowane w serwisie www.szukajwarchiwach.gov.pl.

18 maja, 2020

Posted In: Aktualności