Logo miasta częstochowy

Od dnia dzisiejszego tj. od 1 sierpnia Częstochowskie Centrum Świadczeń przyjmuje na nowy okres świadczeniowy wnioski w formie tradycyjnej (tzw. papierowej) o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego Rodzina 500+, zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, a także świadczenia Dobry Start 300+.

Chcąc szybciej otrzymać pieniądze, należy bezbłędnie wypełnić wniosek.

Przypominamy, że wnioski drogą tradycyjną można składać podczas osobistej wizyty w Centrum lub listownie. Aby uniknąć kolejek zachęcamy do elektronicznej rezerwacji terminu wizyty w Częstochowskim Centrum Świadczeń. Rezerwacji można dokonać samodzielnie poprzez formularz internetowy dostępny na naszej stronie internetowej klikając w zakładkę – Rezerwacja kolejki on-line.

Zachęcamy również do składnia wniosków drogą elektroniczną za pomocą:

  • emp@tia
  • Bankowość elektroniczna
  • PUE ZUS

Forma składania wniosków tą drogą jest łatwa i szybka, a wnioski mogą być składne nawet w dni wolne od pracy, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Informujemy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 


Warto pamiętać, że aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, tj. od 1 lipca 2019 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

Wniosek o świadczenie Dobry Start – podobnie jak wniosek o świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500+’- można składać online od 1 lipca przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie Dobry Start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów. Po dokonanych zmianach wsparcie z programu „Dobry Start” w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020, przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Więcej informacji na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rodzina

Przypominamy, że Częstochowskie Centrum Świadczeń obsługuje mieszkańców tylko i wyłącznie w jednym miejscu w nowej siedzibie przy ul. Jana III Sobieskiego 15.

Jak poprawnie wypełnić papierowy wniosek o 500+? Kliknij tutaj

1 sierpnia, 2019

Posted In: Aktualności