Szanowni Państwo!

Nowy koronawirus Covid 19 dotarł do naszego kraju, powodując kolejne zachorowania, których dosyć dynamiczny wzrost obecnie obserwujemy.To wyzwanie dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla służb i organów władzy każdego szczebla – także dla władzy samorządowej. Priorytetem jest dziś rozsądna profilaktyka, higiena oraz unikanie sytuacji potencjalnie sprzyjających rozprzestrzenianiu wirusa. 

W najbliższym czasie ograniczymy zatem zakres funkcjonowania i dostępności naszego Urzędu.

Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców miasta, aby odłożyli na nieco spokojniejszy czas załatwianie urzędowych spraw, które mogą poczekać, a także chętniej niż dotychczas korzystali z możliwości zdalnego załatwiania formalności – choćby za pośrednictwem platform elektronicznych, w tym ePUAP.

W budynkach Urzędu Miasta wydzielimy strefy bezpośredniej obsługi interesantek i interesantów, którzy – mimo wszystko – będą musieli przyjść do nas osobiście. Stworzenie takich wydzielonych stref obsługi ma służyć przede wszystkim Wam – urzędniczkom i urzędnikom, a jednocześnie sprawić, że Urząd pozostanie miejscem dostępnym dla tych, którzy uznają za konieczne skorzystanie z jego usług osobiście.

Sformułujemy odpowiednie pisma do administracji rządowej, premiera i wojewody, z wnioskami o możliwość zmiany lub uelastycznienia procedur administracyjnych. Ich celem będzie to, aby częstochowianki i częstochowianie w tym trudnym okresie nie byli w żaden sposób poszkodowani, a Urząd – dbając o względy bezpieczeństwa – mógł pracować zgodnie z prawem.

Ograniczenie ogólnodostępnej przestrzeni w urzędowych budynkach nie może powodować ograniczenia dostępności informacji – zwłaszcza dziś, w erze narzędzi teleinformatycznych. Dlatego bardzo proszę Was wszystkich o sprawdzenie, czy udostępnione na stronie Urzędu, w poradniku interesanta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej informacje i dane dotyczące spraw z Waszego zakresu kompetencji i obowiązków są aktualne, dostępne, jasne i czytelne. Powinniśmy uniknąć przypadków, w których mieszkanki i mieszkańcy będą trafiać na nieaktualne informacje, źle działające podstrony bądź nieotwierające się załączniki. Wiem, że mogę liczyć na Waszą rzetelność i zapobiegliwość w tej kwestii – nie bez powodu jesteście wysoko oceniani w kolejnych ankietach zadowolenia z obsługi w naszym Urzędzie. Jestem pewien, że także w tej nietypowej, kryzysowej sytuacji staniecie na wysokości zadania, a nasi interesanci i interesantki nie będą mieli powodów do narzekań.

Praca w przyjaznych, koleżeńskich warunkach – a chcemy, aby taka właśnie była praca w naszym Urzędzie – to również kontakty między pracownikami i utrzymywanie życzliwych znajomości przy okazji wykonywania swoich obowiązków. Powstrzymanie rozprzestrzeniania się nowego wirusa wymaga od nas – niestety – czasowej zmiany zachowań i przyzwyczajeń także w tym zakresie. Zrezygnujmy z osobistych kontaktów na rzecz kontaktu telefonicznego bądź elektronicznego. Unikajmy bezpośredniej styczności np. z koleżankami i kolegami z innych jednostek, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne.

Pamiętajmy też o higienie rąk i utrzymywaniu swojego stanowiska pracy w czystości. Jeśli dzięki takim podstawowym sprawom, o które wszyscy możemy zadbać, uda się ,,utrudnić życie” koronawirusowi – a przy okazji innym wirusom i bakteriom – w naszym miejscu pracy, skorzystamy nie tylko my sami, ale i nasze rodziny, sąsiedzi i znajomi.

O szczegółach ewentualnych zmian w organizacji pracy poinformują Was naczelnicy wydziałów lub kierownicy biur i referatów, o ogólnych zasadach, które będą czasowo obowiązywać w całym UM – Dyrektor Urzędu.

Życzę Wam nade wszystko zdrowia, ale także spokoju, cierpliwości i bezpiecznej pracy. 


Pozdrawiam

Krzysztof Matyjaszczyk         

13 marca, 2020

Posted In: Aktualności, Bez kategorii